Full 3
SERVIS MIST
Restauracija i održavanje vašeg doma
Full 3
Full 3
Molerske usluge
Najkvalitetnije poludisperzivne,
disperzivne i akrilne boje
Full 3
Full 3
RESTAURACIJA
Obnovite drvene prozore i vrata, stari i unikatni nameštaj
Full 3
Full 3
LAMINATI
Postavljanje svih vrsta laminata
Full 3
Full 3
GIPS-KARTON PLOČE
Izrada rigips pregradnih zidova i spuštenih plafona
Full 3
Full 3
IZOLACIJA
Unutrašnja i spoljna izolacija, izrada briva
Full 3
previous arrow
next arrow

Prednosti laminata

Iako postavljanje laminata izgleda teško, sam proces nije previše komplikovan. Laminat je moguće postaviti na različite podloge (preko starog parketa, na beton, stirodur, tvrdo presovani stiropor, preko keramičkih pločica, PVC poda i slično). Za ovu vrstu podne obloge može se reći da predstavlja izuzetnu kombinaciju ekonomičnosti (s obzirom da je jeftiniji od parketa), lepote (proizvodi se u raznim modernim dezenima) i funkcionalnosti (otporan je na habanje, ogrebotine, vodu, žar i slično).

Pripremanje podloge

Jednostavno postavljanje laminata je jedna od njegovih najznačajnijih prednosti. Prema deklaraciji više proizvođača, jedini uslov koji bi trebalo da se postigne prilikom njegove ugradnje, jeste temperatura u rasponu 15-30 stepeni i ne preterano velika vlažnost vazduha. Pre postavljanja laminata, neophodno je obaviti pripremu podloge. Ovaj proces podrazumeva ravnjanje podloge (ukoliko ona nije ravna) koje se postiže sunđerastim ili XPS podlogama. Ukoliko je potrebna dodatna izolacija ili je potrebno pod podići par centimetara uvis, postavlja se tvrdo presovani stiropor ili stirodur. Nakon pripremanja podloge, postavlja se i folija za prigušenje buke. Prilikom kupovine laminata, uvek je potrebno kupiti 10-15% više, s obzirom da se ta količina računa u otpatke.

Postavljanje laminata

Laminati se mogu naći u različitim debljinama (standarne debljine za stanove i kuće su 7 mm, 8 mm i 10 mm, a za lokale 10 mm i 12 mm), klasama i tvrdoćama. S obzirom da laminat predstavlja "plutajući" pod i da je sklon širenju, odnosno skupljanju, potrebno je ostaviti prostor između njega i zidova. Sledeće što je veoma bitno jeste određivanje smera postavljanja laminata (u praksi se, najčešće, koristi smer prema svetlu, odnosno prema prozoru). Način spajanja laminata zavisi od njegovog proizvođača, a najčešći su laminati koji se postavljaju klik sistemom. U toku postavljanja, često je potrebno dodatno opsecanje i uklapanje laminata u uglovima i oko štokova od vrata. Nije redak slučaj da se nakon postavljenog laminata, ulazna vrata više ne mogu zatvoriti zbog toga što se njihova donja ivica naslanja na laminat. U tom slučaju, potrebno je skratiti vrata.

Postavljanje lajsni

Krajnji postupak u procesu oblaganja poda laminatom, jeste postavljanje lajsni, čija je estetska funkcija da pokriju razmak između zida i laminata. Postoji više vrsta, a najčešće upotrebljavane su medijapan (teže se postavljaju, s obzirom da je za sečenje uglova potreban poseban alat) i PVC lajsni (lakše su za postavljanje i lepe se silikonom direktno na zid).