Stari i unikatni nameštaj, drvene prozore i vrata, možete obnoviti i ulepšati do savršenstva. Umesto da kupujete nove stvari, koje su često i nekvalitetne, za manje novca možete dobiti funkcionalan, lep i originalan "komad" nameštaja na kome će svako da vam zavidi. Takođe, održavajući rustični izgled Vašeg doma, nije estetski preporučljivo staru stolariju menjati novom (PVC, aluminijumska...). Prilikom obrade starog drvenog nameštaja, prozora i vrata, primenjujemo dva različita procesa – održavanje ili potpunu restauraciju..
Održavanje
Ovaj proces sastoji se u prefarbavanju starog drvenog nameštaje, prozora i vrata, koji nisu previše devastirani. Nakon što se ručno ili mašinski skine površinski sloj boje (matiranje drveta), pristupa se kitovanju i popunjavanju neravnina. Po sušenju kita i ponovnom, ali finijem šmirglanju, nameštaj se briše vlažnom krpom, a zatim prefarbava lazurnim premazima ili bojama (na vodenoj, uljanoj, akrilnoj ili nitro bazi). Kada se boja osuši (nanosi se, najčešće u dva sloja), pristupamo izradi završnog premaza (laka), koji nameštaju daje površinski sjaj. Na tržištu postoje razne vrste boja, koje variraju po ceni, kvalitetu, pokrivnoj moći, boji, procentu voska... Određene boje u sebi sadrže lak, pa se, u tom slučaju, završno lakiranje preskače, a stepen sjaja nameštaja zavisi od broja premaza ovakvom bojom.
Restauracija
Restauracija je proces obnavljanja nameštaja, koji u sebi sadrži nekoliko prethodnih koraka u odnosu na proces održavanja. Naime, drveni predmeti se, najpre, moraju potpuno očistiti od stare farbe uz premazivanje specijalnih hemijskih sredstava (skid boje) ili korišćenje fena za boju. Nakon ovako skinutih starih slojeva farbe, pristupa se šmirglanju, kao neophodnom procesu tokom restauracije nameštaja. Njime se u potpunosti uklanjaju svi ostaci stare farbe, izravnjavaju sve neravnine i drveni predmet se priprema za dalje ulepšavanje. Za razliku od održavanja, restauracija drveta ima još jedan dodatni korak – premazivanje osnovnom bojom, odnosno podlogom. On prethodi farbanju i ima funkciju da prvi premaz farbe ima bolju adheziju, kao i veći stepen dugotrajnosti i otpornosti na oštećenja. Nakon sušenja podloge, pristupa se istim koracima koji su objašnjeni za održavanje nameštaja – farbanje u dva premaza i lakiranje.